Android/Java/Game Development

Android, Java ve Oyun Programlama

Merhaba değerli okurlarım, yeni bir ders serimize hoş geldiniz. Bu ders serimizde yazılarım, android, java ve oyun programlama üzerine olacaktır. Her ne kadar bir .Net yazılımcısı olsam da iş hayatımda ihtiyaç duymam ve ayrıca geliştirme noktasında keyif aldığım için mobil teknoloji dünyasının içerisinde olmaya çalışıyorum. İlk çalışmalarım eski iş yerimde bir KOSGEB projesi geliştirmekle başladı. Sonrasında oyun programlama yönünde çalışmalarım oldu. Genel olarak yazılım işi keyifli bir iştir. Daha doğrusu keyif almayan bu işi ya yapamaz ya da çabuk yorulur. Bu meslekte yorulmaya yer yoktur. Aksine sürekli çalışma ve özveri gerektirir. Sürekli öğrenmek zorundasınız. Benim hikayem gibi bir çok yazılımcı mobil uygulama geliştirmenin bir tarafında olmuştur. Kimileri kendileri geliştirme yapmak durumunda kalmış, kimileri de var olan uygulamalarına ek mobil sürümler oluşturmak için hizmet almıştır. Ve benzeri bir çok örnek.

Mobil uygulama geliştirme noktasında belli bir süre Eclipse kullandım. Ve tabiki Eclipse ile birlikte kullanmak durumunda olduğumuz ADT(Android Devevelopment Tool). Google Android Studio’yu piyasaya sürdükten bir kaç zaman sonra ADT’ye destek vermeyeceğini açıklamıştı. Bu süreçte Android Studio çok kuvvetli ve başarılı bir araç oldu.

Evet şimdi kolları sıvayalım ve ilk adım kurulumlarımızı tamamlayalım.

Öncelikle JDK (java Development Kit) kurulumunu gerçekleştiriniz. Buradan JDK’yı indirebilirsiniz. Eğer bu link çalışmaz ise Google’a “Java Development Kit” yazıp oracle sayfasına gidebilirsiniz. Gelen sayfada işletim sisteminize en uygun olanı indirip kurabilirsiniz.

Sonrasında Android Studio kurulumunu gerçekleştiriniz. Buradan Android Studio’yu indirebilirsiniz. 

Ayrıca https://developer.android.com/ çok faydalı bir platform. Öğrenmek istediğiniz bir konuyu ilk önce bu sitede aramanızı tavsiye ederim.

Yorum Yaz