Visual Studio

Visual Studio Locate In Solution Explorer

Merhaba arkadaşlar

Locate In Solution Explorer
Üzerinde çalışmış olduğunuz dosyayı Solution Explorer içerisinde seçili hale getirmektir. Aslında visual studio editörde aktif olan dosya için solution explorer içerisinde otomatik seçim yapabiliyor. Bu işlemi aşağıdaki küçük bir ayar ile aktif hale getirebilirsiniz.

Tools->Options->Projects and solutions->General->”Track Active Item in Solution Explorer”=true

Bu kullanım büyük projelerde benim hiç hoşuma gitmiyor. Editör üzerinde seçim yaparken solution explorer içerisinde sürekli hareket oluşuyor. Bilerek açmış olduğunuz bir klasör içinde iken bir anda sizin seçiminizden çıkıp editörde seçilen dosyaya yöneliyor.  İşte bu sebeple bu “track” işlemini ben istediğim zaman yapmak istiyorum diyorsanız, “Locate In Solution Explorer” (menü/context menü/shotcut/toolbar button ) özelliğine veya işlevine ihtiyacımız var.

Visual studio ile kod geliştirirken belli bir süre ReSharper kullandım. Bu süre zarfında menüye, context menüye ve toolbara bu özelliği eklemek oldukça basit. Bu işlem için aşağıdaki bağlantı size yardımcı olacaktır.

https://www.jetbrains.com/help/resharper/Navigation_and_Search__Context_Dependent_Navigation.html

ReSharper kullanmıyorsak bu özelliği başka bir şekilde kullanabilmeliyiz. İşte bu hususta anahtar kelime bu: SolutionExplorer.SyncWithActiveDocument

Tools -> Options ile açılan pencerede, arama kısmına “shortcut” yazıyoruz. Keyboard’u seçiyoruz. Show commands containing kısmına “SolutionExplorer.SyncWithActiveDocument” yazıyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Bu ekanda görüldüğü üzere bendeki kısayol “Ctrl+ğ,S” olarak görülmektedir. Yine isterseniz buradan yeni bir shortcut key verebilirsiniz.

İsterseniz bu işlemleri yapmadan aşağıda sarı dikdörtgen ile gösterdiğim butonu (Sync with Active Document) kullanarak editörde açık olan aktif dosyayı seçili hale getirebilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz